OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE: 5.IV.2020

W związku z trwającym stanem epidemii i zgodnie z rozporządzeniem ks. Biskupa z dnia 25 marca br. w życiu duszpasterskim naszej Parafii obowiązuje następujący porządek:

- Msze św. będą odprawiane zgodnie z obowiązującym porządkiem jednak BEZ UDZIAŁU LUDZI (przy zamkniętych drzwiach). Wyjątek stanowią Msze św. wieczorne w niedzielę i święta. Postanowiliśmy, do czasu ustania epidemii, intencje z tych Mszy św. przenieść na godziny dopołudniowe, aby umożliwić w te dni (popołudniami) dłuższy czas adoracji (do godz. 18.00). Prosimy zwrócić na to uwagę.

- Każdego dnia odprawiana jest również Msza św. w intencji wszystkich chorych i cierpiących, osób w niebezpieczeństwie śmierci, całego personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii.

- Wszystkie celebracje Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego będą odbywać się bez udziału wiernych i osób posługujących.

- UWAGA! Z racji epidemii:

* Nie będzie adoracji Najśw. Sakramentu w Ciemnicy ani w Bożym Grobie.

* Nie będzie adoracji Krzyża w kościele w Wielki Piątek.

* Nie będzie błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę.

W związku z tym zachęcamy, by w Wielki Piątek, w waszych domach, wspólnie odprawić o dogodnej porze, Drogę Krzyżową (tekst w książeczce „Droga do nieba”) połączoną z adoracją Krzyża (ale bez ucałowania krzyża) oraz by w godzinach wieczornych wspólnie odczytać Mękę Jezusa Chrystusa. Natomiast w Wielkanoc przed rozpoczęciem tradycyjnego śniadania, by głowa rodziny dokonała błogosławieństwa posiłku. Przygotowane specjalne teksty będzie można zabrać z ławki z tyłu kościoła lub pobrać ze strony internetowej naszej parafii.

- Zachęcamy do modlitwy indywidualnej w naszym kościele. W najbliższym tygodniu - od poniedziałku do środy po Mszy św. porannej ma miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość prywatnej adoracji (do godz. 17.00). W dni Triduum Paschalnego (od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty) kościół będzie otwarty na indywidualną modlitwę (bez wystawionego Najśw. Sakramentu) w godz. 9.00 – 14.00. Dla bezpieczeństwa w kościele włączona jest instalacja alarmowa, więc prosimy korzystać tylko z tych ławek, które będą wydzielone. Bardzo prosimy, by jednocześnie w kościele nie przebywało więcej niż 5 osób. Zawsze przestrzegajmy też wszystkich środków ostrożności.

- Przypominamy, że CZAS KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ, nakazanej III Przykazaniem kościelnym, obejmuje okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy św. (7 czerwca br.). Dlatego też w najbliższe dni nie będzie udzielana Komunia św. Biskupi zachęcają do jednoczenia się z Chrystusem poprzez KOMUNIĘ ŚW. DUCHOWĄ.

- Msza św. chrzcielna i w int. rocznych dzieci zostaje przeniesiona na inny termin, o którym poinformujemy w późniejszym czasie. Jednocześnie rodziny, które chciały ochrzcić swoje dzieci w II dzień świąt (13.04.) prosimy o kontakt z kancelarią parafialną.

- NIE BĘDZIE W PARAFII ORGANIZOWANA SPOWIEDŹ PRZEDŚWIĄTECZNA. Zgodnie z zarządzeniem ks. Biskupa (prosimy o uważną lekturę Dekretu ks. Biskupa) wierni są uprawnieni do skorzystania z NADZWYCZAJNEJ DROGI POJEDNANIA Z BOGIEM, JAKĄ DAJE WZBUDZENIE ŻALU DOSKONAŁEGO PODJĘTEGO Z MIŁOŚCI DO BOGA. Tylko w nadzwyczajnym wypadku można będzie skorzystać z spowiedzi indywidualnej po wcześniejszym (telefonicznym) umówieniu się z księdzem. Miejscem spowiedzi nie będzie konfesjonał, a zakrystia, aby zachować obowiązujące normy bezpieczeństwa.

- Odwiedziny chorych świadczone będą przez księdza TYLKO W NIEBEZPIECZEŃSTWIE ŚMIERCI. Nie będzie tradycyjnych odwiedzin chorych przed świętami wielkanocnymi.

- Zawiesza swoją działalność kuchnia Caritas. Natomiast jeśli, ktoś będzie potrzebował indywidualnej pomocy prosimy o kontakt telefoniczny z parafią lub z Caritas. Ważnym elementem „profilaktyki antywirusowej” jest pozostawanie w domach szczególnie przez osoby starsze. Zachęcamy więc do wzajemnego wspierania się poprzez sąsiedzką pomoc np. zrobienie bieżących, najważniejszych zakupów. Jeśli ktoś potrzebuje szerszej pomocy to prosimy o kontakt z parafią.

- Na naszej stronie internetowej odnaleźć można również informacje na temat różnorakich inicjatyw charytatywnych podejmowanych na czas walki z koronawirusem.

- Kancelaria parafialna będzie nieczynna. Załatwiać będziemy tylko najpilniejsze sprawy po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (322722715, 792560551). Jednocześnie bardzo prosimy, jeśli tylko jest to możliwe, ograniczając wizyty w kancelarii o przesyłanie treści intencji mszalnych drogą mailową (nmpmk_helenka@kuria.gliwice.pl). Ofiara za Mszę może zostać złożona w późniejszym terminie. Wszelkich informacji udzielamy także drogą mailową i telefoniczną.

- Zachęcamy do udziału w nabożeństwach poprzez środki masowego przekazu. Z naszego kościoła odbywać się będą transmisje następujących nabożeństw:

* Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek (godz. 18.00),

* Koronka do Miłosierdzia Bożego połączona z Drogą Krzyżową (godz. 15.00) i Liturgia Męki Pańskiej (godz. 18.00) w Wielki Piątek,

* Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę (godz. 19.00),

* Msza św. rezurekcyjna w Niedzielę Zmartwychwstania (godz. 7.00),

* Msza św. w Poniedziałek Wielkanocny (godz. 9.00).

Szczegółowe informacje odnaleźć można na parafialnej stronie internetowej – www.parafiahelenka.pl

- Ks. biskup Jan Kopiec w Niedzielę Palmową dokona aktu poświęcenia Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi dzieci i młodzieży Diecezji Gliwickiej. Uroczystość odbędzie się podczas Mszy Świętej w Katedrze Gliwickiej o godz. 10.00 transmisja w TV Imperium link do transmisji http://www.eimperium.pl/live/. Zachęcamy dzieci, młodzieży i rodziny naszej parafii, do dokonania aktu osobistego poświęcenia się Najświętszego Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi w Niedzielę Palmową w swoich domach. Niech wszyscy członkowie rodziny o godz. 15.00 zgromadzą przy krzyżu w swoich domach i po modlitwie Koronki do Bożego Miłosierdzia dokonają aktu poświęcenia. Tekst aktu do pobrania ze strony internetowej parafii.

 

Nikt z nas nigdy nie przeżywał „takich chwil, takiego przedświątecznego czasu, no i takich Świąt”. Nie możemy jednak załamywać rąk ani tracić nadziei. Trzeba nam z ufnością w Bożą Opatrzność spoglądać na czas, który przed nami. Często mawiamy „święta, święta i po świętach” znudzeni blichtrem przedświątecznych reklam i zmęczeni pogonią przedświątecznych zakupów, że nawet nie mamy sił i chęci, by głębiej przeżyć czas świąt. Tegoroczne doświadczenie niech pomoże nam inaczej spojrzeć na wszystko to, co mamy. Na otaczających nas bliskich, na głębię Triduum Paschalnego, w którym nie będziemy mogli osobiście uczestniczyć, na radość Wielkanocy – powstania ze śmierci ku życiu. Niech ten czas zaowocuje w każdym z nas, prawdziwą przemianą duchową, by zrozumieć i zobaczyć, jak bardzo na co dzień jesteśmy obdarowani przez Boga i przez tych, który nam dobrze życzą, a których Bóg nieustannie stawia na ścieżkach naszego życia.

Bardzo serdecznie dziękujemy za wszelkie znaki zrozumienia powagi zaistniałej sytuacji, za respektowanie wprowadzonych restrykcji i zmian.

Bóg zapłać” za składane intencje mszalne i ofiary wspierające naszą parafię. Każdego dnia w naszych modlitwach zanosimy całą naszą wspólnotę i wszystkich dotkniętych tragedią epidemii przed Boże oblicze, wzywając Jego miłosierdzia i opieki, byśmy otuleni płaszczem matczynej opieki naszej Patronki – Matki Kościoła, mogli w zdrowiu przejść przez to doświadczenie. Niech św. Jan Paweł II, św. Juda Tadeusz i św. Rita wstawiają się za nami.